Čína vedie v 90 % výskumu kritických technológií
Údaje sú výsledkom výskumu Austrálskeho inštitútu pre strategickú politiku (ASPI), ktorý v rámci svojho projektu zameraného na sledovanie výskumu v oblasti kritických technológií (Critical Technology Tracker) monitoruje najcitovanejšie výskumné štúdie v 64 oblastiach za posledných 21 rokov.
Čína z monitorovaných 64 oblastí vedie v 57, pričom v 24 oblastiach by mohla získať monopolné postavenie. Pred dvadsiatimi rokmi pritom viedla len v troch. Naopak, USA, ktoré pred 20 rokmi dominovali v 60 oblastiach, dnes vedú len v siedmych. Popri tradičných centrách technologického výskumu sa ako nový možný líder vynára India, ktorá síce nevedie v žiadnej oblasti, v 45 oblastiach sa však umiestnila v TOP-5.
EÚ si ako celok zachováva pozíciu relatívne silného hráča. Žiadna z členských krajín EÚ sa nenachádza na prvom mieste v niektorej z oblastí kritických technológií (najsilnejšie Nemecko sa v top-5 nachádza v 27 oblastiach). Ako celok by však EÚ viedla v dvoch oblastiach a v 30 oblastiach by bola na 2. mieste.
Popri samotných výsledkoch výskum v širších súvislostiach poukazuje na dôležitosť strategického a dlhodobého plánovania a investícií v oblasti technologického výskumu. Uvedené je v súlade s argumentáciou čerstvo zverejnenej Draghiho správy o konkurencieschopnosti EÚ. Táto správa za jednu z troch kritických transformácií Európskej únie v nasledujúcom období označuje potrebu urýchliť inovácie a nájsť nové zdroje rastu. Ako prvú oblasť pre konanie označuje potrebu prekonať inovačnú medzeru medzi USA a Čínou, najmä v pokročilých technológiách. Podobne výsledky výskumu ASPI dostávajú do nového svetla odporúčanie Lettovej správy o jednotnom trhu EÚ z apríla tohto roku, ktorá nabáda na vytvorenie 5. piliera jednotného trhu EÚ zameraného na oblasť výskumu, inovácií, dát, kompetencií, vedomostí a vzdelávania.