Nerastné bohatstvo Ukrajiny

06.02.2025

Ukrajina disponuje približne 5 percentami svetových zásob nerastných surovín.

Ukrajina má približne 20 000 ložísk nerastných surovín pokrývajúcich 117 typov minerálov. Z nich je 8 761 ložísk komerčne využiteľných a 3 055 ložísk bolo v prevádzke pred ruskou inváziou.

Európska únia podpísala 13. júla 2021 Memorandum o porozumení medzi EÚ a Ukrajinou o strategickom partnerstve v oblasti surovín. Partnerstvo malo zahŕňať činnosti v celom hodnotovom reťazci primárnych aj sekundárnych surovín a batérií. Prezident Trump nedávno naznačil, že by bol ochotný poskytnúť Ukrajine podporu výmenou za jej nerastné zdroje, najmä za vzácne zeminy, ktorých 90 % sa v súčasnosti spracováva v Číne.

Ukrajina však disponuje oveľa viac než len vzácnymi zeminami. Má najväčšie zásoby titánu v Európe (7 % svetových zásob) a je jednou z mála krajín, ktoré ťažia titánovú rudu. Ukrajina je 5. najväčším producentom gália na svete a vlastní 20 % globálnych zásob grafitu. S odhadovanými 500 000 tonami lítia má Ukrajina jedny z najväčších zásob v Európe. Okrem toho má Ukrajina významné zásoby medi, olova, zinku, striebra, niklu, kobaltu, brómu, horčíka a mangánu. V oblasti zásob zemného plynu je Ukrajina v Európe na druhom mieste po Nórsku.

Existujú však dva zásadné problémy, ktoré spochybňujú využiteľnosť tohto prírodného bohatstva. Mnohé z týchto zásob ešte neboli preskúmané a značná časť nerastného bohatstva v hodnote niekoľkých biliónov eur je pod ruskou kontrolou.

Zatiaľ čo geopolitika bola pri zdroji konfliktu, geoekonomika môže byť v jadre jeho riešenia a bude absolútne kľúčová pre povojnovú obnovu Ukrajiny.