FORESIGHTIONARY

Slovník foresightu

Čierny slon (Black Elephant)

Known Knowns

Známe alebo vysoko pravdepodobné udalosti s veľkým dopadom, ktoré ležia mimo sféry bežných očakávaní a sú preto ignorované alebo im nie je venovaná dostatočná pozornosť. Čierne slony sú metaforou predstavujúcou situácie, ktorých sme si vedomí a dobre ich poznáme. Napriek tomu ich (niekedy aj zámerne) odmietame akceptovať, alebo ich ignorujeme z rôznych spoločenských, politických, kultúrnych, či ekonomických dôvodov. Ide o prípad "slona v miestnosti" - situácie, kedy obavy alebo predsudky prevážia nad aktívnym konaním. Jednotlivec, organizácia, alebo aj celá spoločnosť sa rozhodnú ignorovať známe riziko, alebo príležitosť.

Sivý nosorožec (Grey Rhino)

Known Unknown

Situácie, ktoré sa nachádzajú jasne pred nami, ale nehovorí sa o nich (hoci sú všetky nosorožce v skutočnosti sivé, biológia formálne rozlišuje nosorožce čierne a nosorožce biele). Vieme, že sa udejú, ale nevieme ako sa prejavia. Otázka nie je "či", ale "kedy" k nim dôjde. Je to metafora hovoriaca o hrozbách alebo príležitostiach, voči ktorým zostávame slepí. Na rozdiel od "čiernych slonov" v tomto prípade tak nečiníme vedome, ale z neznalosti.

Čierna medúza (Black Jellyfish)

Unknown Known

Metafora predstavuje situácie, ktoré zdanlivo poznáme a máme pod kontrolou, keď však nedoceníme ich zložitosť a možné dôsledky, môžu mať aj na prvý pohľad neškodné javy transformačný efekt. Iden o bežné udalosti, rutinné trendy, ktoré môžu nadobudnúť abnormálny dopad v dôsledku rastu vedúceho k systémovej nestabilite. Táto metafora predstavuje javy, ktoré poznáme, alebo sa domnievame, že ich poznáme. V skutočnosti si ale neuvedomujeme ich zložitosť alebo ich možné dôsledky, osobitne ak dôjde k ich exponenciálnemu rastu (existujú prípady, keď premnoženie aj tak krehkých organizmov, akými sú medúzy, viedlo k ohrozeniu pobrežných elektrární, alebo ohrozeniu námornej dopravy). 

Čierna labuť (Black Swan)

Unknown Unknown

Prekvapujúce, málo pravdepodobné, štatisticky neočakávané udalosti, ktoré sú ťažko predvídateľné alebo vypočítateľné na základe minulých udalostí, a ktoré môžu mať významný dopad. Ide o najznámejší typ metafor strategického výhľadu. Čierne labute boli považované za neexistujúce až do doby, než boli objavené v Austrálii. Metafora teda vyjadruje situácie, ktoré sú za horizontom nášho poznania, ich výskyt však môže viesť k transformácii skúmaných systémov. I keď s neznámym sú spravidla spájané obavy, čierne labute nemusia byť nevyhnutne negatívnymi javmi. Môžu byť aj nečakaným zlomovým momentom, ktorý privodí pozitívnu transformáciu.

Skúmanie horizontu (Horizon Scanning)

Technika na detekciu skorých príznakov potenciálne dôležitého vývoja prostredníctvom systematického skúmania možných hrozieb a príležitostí. Predstavuje základný prvok strategického výhľadu. Niekedy je označovaný aj ako skúmanie prostredia (Enironmental Scanning). Ide o systematický proces preskúmavania vonkajšieho prostredia s cieľom identifikovať riziká, príležitosti, disrupcie, neistoty alebo možný vývoj relevantný pre skúmanú oblasť. Cieľom je lepšie porozumieť podstate a tempu nadchádzajúcich zmien. Základným prvkom skúmania horizontu sú slabé signály, t.j. udalosti, ktorých výskyt je vnímaný ako neznámy, alebo málo pravdepodobný, ale s potenciálne vysokým rušivým dopadom, ak k nim dôjde.

Spätná projekcia (backcasting)

Spätná projekcia je metóda používaná na plánovanie želanej budúcnosti tým, že sa postupuje spätne od budúceho želaného scenára cieľa k súčasnosti. Proces začína definovaním preferovanej budúcnosti a následne sa spätne zameriava sa na to, čo musíme zmeniť v súčasnosti, aby sme vytvorili podmienky, ktoré povedú k očakávanej alebo preferovanej budúcnosti. Zahŕňa analýzu súčasnej situácie, vrátane existujúcich trendov, výziev a príležitostí, aby sme pochopili východiská a priestor medzi súčasnosťou a želanou budúcnosťou a identifikáciu kľúčových míľnikov, opatrení a medzistupňov, ktoré je potrebné dosiahnuť, aby sme sa posunuli od súčasnosti k dosiahnutiu želaných výsledkov alebo aby sme sa vyhli nežiaducim následkom. Spätná projekcia sa líši od prognózovania tým, že začína v budúcnosti a postupuje späť, namiesto toho, aby projektovala súčasné trendy dopredu. Tento prístup podporuje kreatívne myslenie a inovácie, pretože nie je obmedzený súčasnými obmedzeniami a predpokladmi. V konečnom dôsledku je spätná projekcia určená na poskytovanie jasných argumentov pre premyslené a zodpovedné rozhodovanie a plánovanie v súčasnosti.

Hybné sily zmeny (change drivers)

Interné alebo externé sily, fyzické alebo spoločenské faktory, ktoré spôsobujú významné zmeny v systéme, ktorý je predmetom štúdia. Tieto sily aktívne vplývajú na zmeny, predvídateľným alebo nepredvídateľným spôsobom formujú budúcu dynamiku systému. Môžu ovplyvniť strategické zameranie a formujú organizácie, spoločnosti a trhy. Hybné sily zmien sú významné rušivé sily, ktoré sú prítomné vo väčšine alebo vo všetkých scenároch, aj keď môžu mať v každom scenári odlišný charakter a dopad. Predstavujú zdroj zmien, ktorý môže ovplyvniť smer, tempo a povahu vývoja. Zatiaľ čo trendy opisujú vzory alebo tendencie, hybné sily zmien sú základnými silami, ktoré tieto trendy spôsobujú.

Kritické suroviny

Zákon EÚ o kritických surovinách (CRMA) špecifikuje 34 kritických surovín: antimón; arzén; bauxit/alumina/hliník; baryt; berýlium; bizmut; bór/boritan; kobalt; koksovateľné uhlie; meď; živec; fluorit; gálium; germánium; hafnium; hélium; ťažké vzácne zeminy; ľahké vzácne zeminy; lítium; horčík; mangán; grafit; nikel – batériová kvalita; niób; fosfátová hornina; fosfor; kovy platinovej skupiny; skandium; kremíkový kov; stroncium; tantal; titánový kov; volfrám; vanádium.

Sedemnásť surovín z tohto zoznamu je považovaných za strategické suroviny (SRM). Sú to suroviny, ktoré majú vysoký strategický význam pre fungovanie vnútorného trhu, berúc do úvahy ich použitie v strategických technológiách podporujúcich zelenú a digitálnu transformáciu alebo pre obranné alebo letecké aplikácie. Vyznačujú sa potenciálne významným rozdielom medzi globálnou ponukou a predpokladaným dopytom a zvýšenie ich výroby je relatívne ťažké, napríklad kvôli dlhým dodacím lehotám nových projektov zvyšujúcich kapacitu dodávok: bauxit/alumina/hliník; bizmut; bór – metalurgická kvalita; kobalt; meď; gálium; germánium; lítium – batériová kvalita; horčíkový kov; mangán – batériová kvalita; grafit – batériová kvalita; nikel – batériová kvalita; kovy platinovej skupiny; vzácne zeminy pre permanentné magnety (Nd, Pr, Tb, Dy, Gd, Sm a Ce); kremíkový kov; titánový kov; volfrám. S cieľom zohľadniť možné technologické a ekonomické zmeny by mal byť zoznam strategických surovín pravidelne prehodnocovaný a v prípade potreby aktualizovaný.

Metóda Delphi

Metóda Delphi je štruktúrovaná komunikačná technika určená na riešenie komplexných problémov. Zahŕňa panel odborníkov a používa expertné prieskumy v sérii opakujúcich sa kôl. Odborníci a ich odpovede sú spravidla anonymizované, aby sa zabránilo dominancii jedného názoru nad ostatnými. Proces zahŕňa viacero kôl dotazníkov, ktoré sú zasielané odborníkom. Po každom kole poskytuje facilitátor alebo výskumník anonymizované zhrnutie hodnotení odborníkov a preformuluje otázky. Odborníci môžu prehodnotiť svoje predchádzajúce odpovede na základe odpovedí ostatných členov panelu. Proces sa opakuje, až kým sa nedosiahne konsenzus. Východiskovou filozofiou je, že počas tohto procesu sa rozsah odpovedí postupne zmenší a skupina sa napokon zhodne na "správnej" odpovedi.

Strategické suroviny

viď kritické suroviny

Slabé signály

Sú to včasné indikátory možnej zmeny alebo vznikajúceho trendu, ktoré nemusia byť zrejmé na prvý pohľad, ale môžu mať významné dopady v budúcnosti.